Vabatahtlikud seltsilised

 

Seltsilise programmi eesmärgiks on hoolekande valdkonnas ennetustegevuste toetamine ja selleks vabatahtlike  kaasamine

Meie tegevus on suunatud kahele sihtrühmale:

  1. vanemaealised inimesed(vanuses 65+ eluaastat);
  2. täisealised erivajadustega inimesed (erivajadus on inimesel, kellel on füüsiline, psüühiline või sotsiaalne kõrvalekalle ning kelle iseseisev toimetulekuvõime ei ole piisav, sh puude või puude riskiga inimesed).

Seltsilise ja seltsitatavate  tegevusmudeli rakendamise eesmärgiks on tuge vajava inimese  elukvaliteedi säilitamine või  parandamine, ühiskonnaelus osalemise tõstmine ja/või toimetulekuoskuste parandamine võimalikult pikaks iseseisvaks eluks.

Meie tegevusmudelite tasandid:

  1. Üleriigiline: tegevus on üle-eestiline, kaasatud on kõik maakonnad; koostöövõrgustikus osalevad sotsiaalvaldkonna organisatsioonid, vabatahtlikega tegelevad organisatsioonid üle Eesti.
  2. Piirkondlik: kõikides maakondades tegutsevad seltsiliste kontaktvõrgustikud, kus korraldatakse igapäevast  tegevust koostöös omavalitsuste ja kogukondadega. Võrgustiku kontaktisikud on kohalike omavalitustega suhtlemisel peamisel partneriks (sh abivajajate kaardistamine, koostöö kogukondadega jmt).
    Piirkondliku tasandi üheks osapooleks on kohalikud omavalitsused. Sotsiaalpartneriteks on hoolekande- ja tervishoiuteenuste pakkujad ja teised valdkondlikud vabaühendused.
  3. Kogukondlik: Tegevusmudelis on olulisel kohal vabatahtlikud seltsilised, kelle ülesandeks on eelkõige abivajajate emotsionaalse heaolu kasvatamine ja sotsiaalse ilmajäetuse vähendamine, abivajajatega suhtlemine ja nende toetamine. Kogukondlik tasand võimaldab tagada vabatahtlike seltsiliste abi jõudmise konkreetsetesse piirkondadesse suuremates asulates või keskustest kaugele jäävatesse ja hajaasustusega piirkondadesse.
    Tegevusmudeli rakendamisel viivad vabatahtlikud ellu nii ennetavaid tegevusi (näiteks tuvastavad ja kaardistavad abivajajaid) kui toetavaid tegevusi (nt abistavad vanemaealiseid või erivajadustega inimesi, kes vajavad igapäevase eluga toimetulekuks ning ühiskonnaelus osalemiseks juhendamist, kõrvalabi või järelevalvet), parandades seeläbi sihtrühma elukvaliteeti ning luues olemasolevatele hoolekandeteenustele juurde olulist lisandväärtust.

Tegevjuhtkond:

Krista Pegolainen-Saar – projektijuht, tel 555 33 990; krista@seltsilised.ee

Vabatahtlike kontaktisikud ja piirkonnad: vaata lähemalt siit.