Mida seltsiline teeb!
Seltsiline aitab hoida vaimset ja füüsilist heaolu, pakkudes turvatunnet ja tuge, et inimene saaks elada iseseisvalt, kuid ei tunneks end üksildasena.
Seltsilise kohalolek on eriti oluline iseseisvalt kodus elavatele inimestele, kuna see aitab ennetada üksildust ja hoida igapäevaelu rütmi. Seltsiline on nagu sõber, kellega koos saab jagada oma päeva toimetusi, tugevdades seeläbi toimetulekut ja pakkudes turvatunnet.
Iseseisvalt kodus elades võib tihti puududa igapäevane sotsiaalne suhtlus ja kontakt, mis võib viia üksilduseni. Seltsiline saab olla toeks, et hoida suhteid elus ja pakkuda kaaslast vestlusteks, liikumiseks ja igapäevategevusteks. Näiteks koos jalutamine, koos küpsetamine või isegi lihtsalt koos raamatute lugemine aitab hoida vaimset ja füüsilist heaolu.
Oluline on mõista, et seltsiline ei tee midagi inimese eest ära, vaid nad teevad kõiki tegevusi koos. See tähendab, et kõik tegevused, olgu need vestlused, jalutuskäigud või hobidega tegelemine, toimuvad ühise kokkuleppe järgi, kus mõlemad osapooled osalevad.
1. Vestlemine
Eakale inimesele on igapäevane vestlus oluline, et tunda end kuulatud ja mõistetud. Seltsiline võib olla see, kellega arutada elu lihtsamaid asju või meenutada vanu aegu, et hoida meelt virgena ja pakkuda soojust.
-
Näide: “Seltsiline külastab mind tihti ja räägime, kuidas pereliikmed käivad või jagame üksteisele oma päeva toimetusi. See teeb mind rõõmsaks, et mul on keegi, kellega rääkida.”
2. Liikumine
Isegi kerge liikumine, nagu jalutamine või õues viibimine, on eakatele väga kasulik. Seltsiline saab pakkuda julgustust ja tuge, et teha liikumist toredamaks ja turvalisemaks.
-
Näide: “Me käime koos jalutamas. Ehkki ma olen juba väsinud, tunnen pärast jalutuskäiku end palju energilisemalt.”
3. Saatjaks olemine
Seltsiline saab olla toeks, kui eakas inimene peab kuskile ise minema, näiteks arsti juurde, toitu ostma, kogukonnaüritusele vm. Saatjaks olemine toob turvatunde ja vähendab hirmu tundmatusse olukorda minna.
-
Näide: “Kui mul on vaja poodi minna, tuleb mu seltsiline minuga kaasa. Ta aitab mul asjad üles leida ja kannab ka kotid koju. Ma ei tunne end siis nii üksildasena.”
4. Hobidega tegelemine
Eakad inimesed, eriti üksildased, võivad hobidega tegelemisest leida rõõmu ja rahu. Seltsiline saab aidata neil sellega edasi tegeleda kui üksinda seda enam teha ei saa. Näiteks raamatute lugemine, aiatööd, kokkamine, käsitöö vm . Hobid aitavad säilitada vaimset ja füüsilist heaolu.
-
Näide: “Mu seltsiline toob mulle igal nädalal uue raamatu, et lugeda. See annab mulle midagi, mille üle mõelda, ja õhtul on kergem magama jääda.”
5. Ühiselt koduste tööde tegemine
Eakatele inimestele võib kodutööd olla raske teha, eriti kui nad on üksildased ja ilma igasuguse toeta. Seltsiline saab aidata lihtsate kodutöödega, nagu koristamine või toidu valmistamine.
-
Näide: “Kui mu seltsiline tuleb külla, siis me teeme minu kodus lihtsamaid töid koos. Näiteks korrastame mu tuba või vahel teeme koos ka õhtusööki, mis muudab päeva palju meeldivamaks”
6. Meelelahutused ja ajaviide
Seltsiline võib pakkuda ka meelelahutust, näiteks koos telekat vaadates või mõnda lauamängu mängides või ka teatrisse ja kontserdi külastamine. See muudab mu elu värvilisemaks.
-
Näide: “Igal nädalal käib mu seltsiline mul külas ja me vaatame koos mõnda filmi. Me veedame siis aega koos naerdes ja filmi üle arutledes.”
Kokkuvõttes on seltsiline eakale inimesele keegi, kes pakub eelkõige emotsionaalset tuge, olles sõbrana olemas igapäevaelu erinevates hetkedes.
Seltsilisega koos toimetamine aitab vähendada üksildustunnet pakudes soojust, turvatunnet ning kaasatust.